Zamość – żywa legenda

Zamość to jedno z najpiękniejszych miast we wschodniej Polsce. 70 tysięcy mieszkańców nie jest dużą liczbą jak na tak skutecznie i efektywnie wykorzystany potencjał. To miejsce to przede wszystkim nietuzinkowa architektura, której obiektów jest tu naprawdę mnóstwo. Zanim jednak miasto stało się ośrodkiem turystycznej kultury z rozwiniętą bazą noclegową (), hotelami, muzeami i restauracjami, musiało przejść niełatwą drogę. Jednak czy jakiekolwiek inne polskie miasto miało kiedyś łatwą historię? Co sprawiło, że dziś możemy korzystać ze wszystkich dóbr Zamościa z zachowaniem architektury i tamtejszego klimatu?

Noclegi Zamościa to w dużej części budynki mające nawet kilkaset lat. Można delikatnie określić, że miasto stroni od nowych inwestycji, zachowując tym samym swój niepowtarzalny klasyczny klimat. Tak, Zamość jest miastem z klasą, mimo że wiele osób wypowiada się na jego temat ironicznie. Każde miejsce w Polsce ma innych ludzi, inne obyczaje i przyzwyczajenia. Kompromis polega na tym, aby dostrzec pozytywne walory i je docenić.

Jeżeli chodzi o same prawa miejskie to Zamość otrzymał je w XV wieku – na mocy prawa lokacyjnego, które zostało nadane przez Jana Zamoyskiego – jednocześnie miasto stało się stolicą tak zwanej Ordynacji Zamoyskiej. Dwa wieki później dla Zamościa nastąpił okres największego i najszybszego rozwoju. Znajdowała się tu istna mieszanka narodowościowa i etniczna. Miasto jednak musiało przeciwstawiać się różnym najazdom – na Zamość ostrzyli sobie zęby Szwedzi i Kozacy. Jednak zawsze udawało mu się wyjść cało z opresji, do czasu gdy nie został on całkowicie przejęty przez Szwedów i Sasów. Miasto rozwijało się również pod względem kulturowym i przede wszystkim edukacyjnym – w XVI wieku powstała Akademia Zamoyska, jednak została ona zamknięta przez Austriaków przy I rozbiorze Polski. Niedługo potem miasto zostało przyłączone do obszaru Księstwa Warszawskiego (www.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99stwo_Warszawskie). Dziś miasto jest bardzo transparentne jeżeli chodzi o budowę. Można się do niego dostać jedną główną ulicą, wokół której znajdują się sklepy, galerie handlowe oraz apteki. Ruch nie jest duży – to chyba jedno z niewielu miast w Polsce, w którym nie ma problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego. Tym samym architektura zachęca nas do pieszego pokonywania uliczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>