Zamek Pieniński

Jeśli zastanawiasz się nad paroma dniami urlopu to bardzo dobrze spożytkujesz czas wybierając się w malownicze okolice Pienin. Z całą pewnością można tu polecić znajdującą się w Kotlinie miejscowość, która ponadto otoczona jest górskimi pasmami w postaci Gorców, Pienin oraz Sądeckiego Beskidu. Witamy w Krościenku nad Dunajcem! Ta niewielka, aczkolwiek w pełni wyposażona wypoczynkowo-turystyczna wioska dodatkowo ulokowana jest nad rzekami takimi jak Krośnica oraz Dunajec. By odpocząć i zażyć chwili relaksu oraz zapoznać się z miejscowymi atrakcjami zarezerwuj jeden z wielu hoteli (zobacz tu), pakuj plecak i wyruszaj naprzeciw przygodnie!

Otoczenie owej miejscowości należy do jednych z lepszych. Od wschodu graniczy ze Szczawnicą, od zachodu  i południa z gminą Czorsztyn, z kolei od północnej strony jest to gmina Ochotnica Dolna oraz Łącko. Ten niezwykły krajobraz i klimat są jedyne i niepowtarzalne, nie ma się więc co dziwić, iż turyści z tak wielką chęcią decydują się na tutejsze atrakcję. Miejscem, w które koniecznie należy się udać będąc w tym regionie jest słynny Pieniński Zamek (zobacz tu). Odnaleźć go możemy na Zamkowej Górze ulokowanej na 779 m n.p.m. Z pewnością znajdziemy go bez trudu, jest on bowiem jedną z najczęściej odwiedzanych budowli w tym regionie. Jedną z przyczyn może być fakt, iż jest najwyżej położoną warownią w całej Polsce.

Historia tego obiektu sięga przełomu lat 1257-1287, czyli czasu w którym najprawdopodobniej został wybudowany. Zadecydowano, iż stanie on po północnej stronie wierzchołka góry. Miało to za zadanie utrudnić obcym wniknięcie do zamku. Jedyną drogą prowadzącą do budynku był wąski przesmyk prowadzący od strony Masywu Trzech Koron, z każdej z pozostałych stron bowiem były strome zbocza. Dodatkowo tuż pod wejściową bramą prowadzącą do zamku ulokowane zostały piwnice, a tuż obok nich w skale wykuto cysternę, gdzie przez lata gromadzono wodę ze źródełka. Zgodnie z tezą miejscowych obiekt wybudowany został przez samego Bolesława Wstydliwego, który chciał tym samym sprawić przyjemność swojej żonie Kindze. Na przestrzeni lat 1421-1433 zamek został zburzony, natomiast w czasie tuż przed II wojną światową funkcjonowała tu pustelnia. Współcześnie przybywają tu liczni turyści, którzy oprócz zwiedzenia zamku pragną zobaczyć znajdujący się tu pomnik świętej Kingi.

                                             

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>