Zabytki poprzemysłowe Łodzi

Łódź to miasto wyjątkowe ze względu na swoją historię. Z małej wsi zamieniła się ona w wielką metropolię praktycznie w mgnieniu oka. Z okresem rozwoju związane było przybycie tu wielu osób, reprezentujących różne kultury i zamożność. W mieście wyrosło wiele świątyń, fabryk i domów, z których część podziwiać można do dzisiaj. Wiele miejsc zostało także odrestaurowane z myślą o nowych festiwalach i imprezach kulturalnych, co ściąga do miasta co roku wiele tysięcy gości.

Turyści mogą skorzystać z oferty bazy noclegowej i zarezerwować odpowiednie dla siebie noclegi (wybór meteor-turystyka.pl). Łódź to kilkadziesiąt większych obiektów hotelowych oraz konferencyjnych, a także niezliczona ilość mniejszych pensjonatów, hosteli czy schronisk. W mieście znajduje się wiele obiektów, które w przeszłości były fabrykami, magazynami czy szkołami zawodowymi, działającymi przy zakładach pracy. Część z tych obiektów do dzisiaj służy w podobnym celu, co przed latami, część stoi opuszczona, a niektórym z nich wyznaczono całkiem nowe zadania. Dawna fabryka należąca do Józefa Balle przy ulicy Sienkiewicza wytwarzała wpierw produkty z gumy, później tkaniny. Dzisiaj budynek, który został niedawno odnowiony, jest siedzibą redakcji jednej z gazet oraz rozgłośni radiowej.

Inne z fabryk dzisiaj służą w Łodzi także jako hotele. Przykładem może być budynek dawnej fabryki Juliusza Kindermanna. To oddalony od centrum obiekt, stojący przy ulicy Łąkowej. Narożniki budynku zdobią wysokie wieże, a całą elewację pokryto jasnymi barwami. Wnętrza fabryki Markusa Silbersteina można oglądać natomiast przy ulicy Piotrkowskiej. Mieściły się tu zakłady tkackie wraz z całą niezbędną infrastrukturą. Tkalnia wraz z przędzalnią znajdowała się także na ulicy Wólczańskiej, gdzie siedzibę miała fabryka Fryderyka Wilhelma Schweikerta. Dzisiaj we wnętrzach tego budynku o wydłużonym kształcie mieszczą się trzy z wydziałów Politechniki Łódzkiej. Ciekawy kształt ma fabryka Franciszka Goldnera, przy ulicy Rewolucji 1905 r. Z zewnątrz nic nie wskazuje, że wewnątrz mieściła się kiedyś przędzalnia, elewacja wskazuje raczej na budynek mieszkalny. Dzisiaj wnętrza są wykorzystywane przez inną łódzką uczelnię – Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną. Inne budynki o przemysłowej przeszłości znalazły także zastosowania dzisiaj. Bielnik Tytusa Kopischa, klasycystyczny budynek ze skośnym dachem, dzisiaj służy Urzędowi Miasta Łodzi.

Jedna myśl na temat “Zabytki poprzemysłowe Łodzi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>