Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Kraków bez wątpienia jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na urlopowy wypoczynek nie tylko jeśli chodzi o turystów z Polski, ale coraz częściej i spoza granic naszego kraju. Miasto posiada tak wiele zabytków i interesujących miejsc, w które można się udać, że nie ma się czemu dziwić. Dodatkowymi atutami są tu także wprost niezwykła uprzejmość mieszkających tu osób, jak również bardzo szeroka baza noclegowa (meteor-turystyka.pl/noclegi,krakow,0.html). Praktycznie nie ma możliwości, żeby ktoś nie znalazł odpowiadającego mu miejsca. Propozycje są w bardzo zróżnicowanym standardzie, każdy więc bez wątpienia znajdzie coś na swoją kieszeń.

Jedną z niebywale znanych i interesujących atrakcji w tym mieście jest teatr im. Juliusza Słowackiego, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Historia tego obiektu sięga roku 1893, od kiedy to nieprzerwanie funkcjonuje. Ten krakowski teatr uznaje się za jeden nie tylko z najsłynniejszych, ale także za jeden z najbardziej zasłużonych scen w Polsce. Sam obiekt stworzony został przez Jana Zawiejskiego i szczyci się tym, iż przez wielu zaliczany jest do grona najcenniejszych architektonicznych zabytków – jeśli brać pod uwagę obiekty teatralne w całej Europie. Dla podkreślenia wagi tego miejsca na froncie obiektu umieszczono znamienny napis: ,,Kraków narodowej sztuce”. Samo wnętrze także jest niezwykle interesujące. Możemy tam podziwiać niezwykłe freski znakomitego artysty wiedeńskiego Antona Tucha, jak również kurtynę Henryka Siemiradzkiego. Z kolei tuż obok sceny usytuowana została potężnych rozmiarów zabytkowa garderoba samego Ludwika Solskiego, niezwykle cenionego aktora. Już od początku lat wieku XIX i XX teatr im. J. Słowackiego uznawany był za scenę narodową. To tu debiutowało wielu znakomitych twórców polskiej scenografii, reżyserii czy też aktorstwa. Było to miejsce narodzin artystów z pokolenia Młodej Polski, jak chociażby Stanisława Wyspiańskiego [info].

Trzeba także powiedzieć, iż teatr ten bez dwóch zdań zajmuje niesłychanie ważne miejsce w krakowskiej kulturze. Spektakle tu grane są jedyne w swoim rodzaju. Są także niesłychanie wartościowe, niektóre żywo komentują czasy nam współczesne, ale również odwołują się do tradycji zarówno polskiej, jak i europejskiej. Dodatkowo w teatrze funkcjonuje także Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej, offowa Scena w Bramie, jak również, w sezonie letnim ogródkowa Scena przy Pompie, które są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnej sztuki teatralnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>