Rowy – historia oraz atrakcje

Rowy to niezwykle urocza, niewielka wieś, a tak właściwie to osada rybacka. Mieści się ona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka, w niedalekim sąsiedztwie Słupska i Łeby. To kolejna coraz bardziej słynna i popularna miejscowość letniskowa położona nad Morzem Bałtyckim, na Wybrzeżu Słowińskim. Polacy bardzo chętnie ją wybierają na cel swoich wakacyjnych wypraw, stąd też tutejsza baza noclegowa wciąż się rozwija. Przyjezdnym Rowy zapewniają liczne noclegi, w różnych obiektach (propozycje – ).

Miejscowość ma bezpośredni dostęp do morza, piękną plażę oraz dwa kąpieliska. Ta niewielka wieś zapewnia nam jednak o wiele więcej atrakcji i ciekawych miejsc, które powinniśmy zobaczyć. Na zachód od wioski znajdziemy wspaniałe wybrzeże klifowe, a na wschód niezwykle słynne ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Poza tym, zachodnia część miejscowości to tak zwany „Pas Pobrzeża na Wschód od Ustki”, czyli obszar chronionego krajobrazu. To tyle, jeśli chodzi o przyrodę w tych rejonach. Warto też bez wątpienia udać się do tutejszego niewielkiego portu rybackiego – gdzie możemy skorzystać z okazji i kupić sobie prosto z kutra świeżą rybę.

W Rowach możemy również podziwiać zbudowany z granitowego kamienia kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła. Stworzono go w stylu neoromańskim. Powstał w XIX wieku. Budowla ta znajduje się w rejestrze konserwatorskim. W miejscowości do tej pory można również zobaczyć pozostałości starego cmentarza na wzgórzu cmentarnym. Funkcję nekropolii pełniło ono jeszcze do lat 50. XX wieku. Cmentarz został zlikwidowany po zmianach, które nastąpiły po II wojnie światowej. Byli tam chowani nie tylko mieszkańcy. Kronika kościelna utrzymuje, że w latach 1796-1936 w niewielkiej odległości od Rowów rozbiło się co najmniej 25 statków. Na tamtejszym cmentarzu chowano zatem także poległych żeglarzy, pochodzących z naprawdę bardzo różnych państw: Szwecji, Holandii, Francji, a nawet krajów arabskich.

Niedaleko jeziora Gardno w średniowieczu istniał również gródek – czyli innymi słowy, rezydencja rycerska otoczona wałem i fosą. Zbudowany był on w stylu motte, czyli w formie, która łączyła ze sobą zarówno cechy zamku, grodu, wieży rycerskiej, jak też i dworu obronnego. Pozostałości wspomnianego dwórka znajdziemy właśnie w okolicy jeziora Gardno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>