Ojcowskie zabytki i walory przyrodnicze

Położony niedaleko Krakowa Ojców to mała, ale niezwykle malownicza miejscowość. Kojarzony przede wszystkim ze skalnymi formacjami Ojcowskiego Parku Narodowego i zamkiem sam w sobie jest również niezwykle ciekawy i urokliwy. Dzisiaj niewiele osób ma tego świadomość, jednak w XIX wieku Ojców stawał się kurortem uzdrowiskowym przede wszystkim dla mieszkańców regionu. Choć rolę tę zachowały inne miasta i wsie, a Ojców dzisiaj odwiedzany jest przede wszystkim przez turystów, to ślady rozwoju uzdrowiska zobaczyć można w zachowanych budynkach. Wokół dawnego parku zdrojowego znaleźć można zabytkowe wille, często jeszcze częściowo drewniane i rozrzucone po okolicy w niezwykle ciekawych miejscach wśród malowniczych skał, jak Willa Pod Koroną czy też dawne hotele i sanatoria. Dwa z nich – dawny Hotel Pod Kazimierzem oraz Hotel Pod Łokietkiem należą dziś do dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego i znajdują się w nich ekspozycje i ośrodek dydaktyczny Muzeum Przyrodniczego OPN.

Zobaczyć warto także Kaplicę na Wodzie. Została wybudowana w roku 1901 i umiejscowiona w niezwykły sposób, tak, by spinała dwa brzegi Prądnika. Podobnie jak stare wille drewniana kaplica reprezentuje charakterystyczny uzdrowiskowy styl, inspirowany wyraźnie Szwajcarią, wewnątrz natomiast dochodzą do głosu klimaty zakopiańskie, również popularne w tamtym okresie. Nie sposób pominąć oczywiście ruin zamku w Ojcowie oraz zachowanego do dziś po renesansowych przebudowach zamku w Pieskowej Skale, obydwu wzniesionych w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Zamki wznoszą się nad malowniczą okolicą, wykonane – zachowane mury zamku ojcowskiego i najstarsze części zamku w Pieskowej Skale – z miejscowych kamieni, dzięki czemu w czasie swojej świetności, kiedy strzegły ważnych szlaków, wyglądały zapewne, jakby ze skał wyrastały. Pomiędzy nimi znajdziemy skalne ostańce Dolny Prądnika.

Oprócz stojącej tuż przy renesansowym zamku Maczugi Herkulesa spotkamy formacje, takie jak Biała Ręka, wyglądająca niczym palce wychodzące spod ziemi, Skamieniały Wędrowiec czy Igła Deotymy. Pomiędzy Ojcowem a Pieskową Skałą napotkamy również stare młyny czy pustelnię św. Salomei w Grodzisku. Na miejscu, jeśli planujemy kilkudniowy pobyt, znajdziemy różnorodne obiekty oferujące noclegi. Ojców, położony w pobliżu Krakowa nie ma wielkich hoteli, baza noclegowa to przede wszystkim pensjonaty i zajazdy oraz kwatery z pokojami gościnnymi. Na miejscu oferowane jest wyżywienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>