Ogólne informacje o miejscowości Międzygórze

Międzygórze to wieś położona w obrębie masywu Śnieżnika w Sudetach Wschodnich, w dolinie potoku Wilczki i Bogoryi, która wcina się głęboko w zbocze góry. Wioska powstała na terenach, na których znajdowały się osiedla, założone przez drwali i węglarzy w XVI wieku. W XIX wieku znacząco się rozwinęła jako miejscowość klimatyczna – wszystko za sprawą księżnej Marianny Ormiańskiej oraz dzięki charakterystycznej drewnianej zabudowie w stylu szwajcarskim. Był to dawny niemiecki kurort, który w 1945 roku włączono do Polski, a rok później zatwierdzono urzędowo obecną polską nazwę.

Po wysiedlonej niemieckiej ludności pozostało dużo drewnianych i kamienno-drewnianych budynków w stylu tyrolskim. Jest to bardzo charakterystyczna zabudowa: drewniane domy z pięknymi rzeźbieniami, krużgankami, balkonikami i balustradami. Jednymi z najciekawszych tutejszych budynków są domy wczasowe „Gigant” i „Gigant II”, a także budynek poczty, który został wyremontowany i miał pełnić funkcję pensjonatu. W podobnym stylu jest zbudowany również zabytkowy drewniany kościółek parafialny, który pochodzi z XVIII wieku.

Okolicę otaczają lasy bukowe, świerkowe oraz liczne urokliwe skałki. Jedną z największych zalet tych terenów jest bez wątpienia duża liczba szlaków turystycznych. Znajduje się tu również kilka bardzo znanych obiektów, takich jak wodospad Wilczki, kaplica Matki Boskiej Śnieżnej oraz zapora przeciwpowodziowa. Miejscowość może się również pochwalić tym, że w 1965 roku kręcono tu słynny polski serial „Czterej pancerni i pies”.

Międzygórze to znana i popularna wieś turystyczno-wypoczynkowa. Służy ona również jako baza noclegowa (zestawienie – Meteor) i wypadowa dla pieszych wycieczek na Śnieżnik. Liczne pensjonaty, domy wczasowe oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Międzygórze posiada również dwa wyciągi narciarskie i świetnie się nadaje jako cel wypraw dla miłośników narciarstwa. Powinni tu również przyjechać wszyscy ci, którzy lubią górskie wędrówki. Znajdziemy tu również dwa schroniska PTTK – „Na Śnieżniku” i „Na Iglicznej”, w których możemy się zatrzymać na przerwę w przemierzaniu górskich szlaków. Koniecznie powinniśmy zobaczyć tutejszy wodospad Wilczki, który ma 22 metry wysokości. Przed powodzią z 1997 roku był on sztucznie podwyższony przez Niemców do 27 metrów i posiadał formę kaskady. Był wtedy najwyższym wodospadem w Sudetach, zaraz po Wodospadzie Kamieńczyka w Karkonoszach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>