Muzeum Powstania Warszawskiego

Jednym z najbardziej znanych w Polsce muzeów jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Przedstawia ono wydarzenia historyczne z czasów drugiej wojny światowej. Cała ekspozycja jest zlokalizowana na trzech kondygnacjach – na parterze, na antresoli oraz na pierwszym piętrze, na całkowitej powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych. Warto wspomnieć, że składa się na nią przeszło tysiąc różnych i pochodzących z wojennej epoki eksponatów – między innymi jest to broń, dokumenty, listy, a także różnego typu przedmioty osobiste, W muzeum można również zobaczyć około tysiąc pięćset fotografii, ponad dwieście informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice oraz filmy z 1944 roku, czyli z okresu powstania.

Wszystkie napisy na eksponatach opracowano w językach polskim i angielskim, więc mogą się z nimi zapoznać również turyści przybywający zza granicy. Warto również wspomnieć, że specjalnie dla nich w okolicach muzeum oferowane są komfortowe noclegi w stolicy. Baza noclegowa w tym miejscu jest bardzo rozbudowana. Trzeba dodać, że elementy ekspozycji zawierające drastyczne sceny zostały odpowiednio oznakowane w dodatkowy sposób. Muzeum nie zostało jednak przeznaczone wyłącznie dla dorosłych osób, ponieważ w przeznaczonej specjalnie dla dzieci „Sali Małego Powstańca” dzieci uczą się historii oglądając teatrzyk powstańczy, czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Najmłodsi goście mają poza tym do swojej dyspozycji repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle, które mogą układać wspólnie z rodzicami, czy starszym rodzeństwem.

Wychodząc na zewnątrz można się zorientować, że w okalającym budynek Muzeum Parku Wolności głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy powstańców i żołnierzy, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 roku, a więc w czasie powstania. Poza tym warto wspomnieć, że takich upamiętniających powstańców elementów jest więcej, ponieważ w centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon „Monter”, poświęcony przede wszystkim generałowi brygady Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego. Poza tym inną z atrakcji muzeum jest wieża widokowa, na ścianie umieszczono symbol Polski Walczącej, a na maszcie – flagę Polski. Na szczycie wieży ponadto znajduje się taras widokowy, z którego można zobaczyć piękną panoramę Woli i zachodniego Śródmieścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>