Łagów, czyli perła Ziemi Lubuskiej

Niewiele jest w Polsce miejsc, które z pełną odpowiedzialnością mogą nosić miano pereł danego regionu. Są to na pewno Kraków i Zamość, również Wrocław i Lublin, nieco rzadziej tym mianem posługuje się Gdańsk albo Poznań. Tymczasem w naszym kraju istnieją także o wiele mniejsze miasta, a nawet wsie, które mogą poszczycić się mianem perły – historycznej, architektonicznej lub geograficznej. Jednym z nich jest niepozorny Łagów, położony w powiecie świebodzińskim.

W przeciwieństwie do wspomnianych wyżej miast, Łagów nie jest tak szczodrze odwiedzany przez turystów, co wbrew pozorom jest jego ogromną zaletą. Przede wszystkim z tego powodu o wiele łatwiej znaleźć tanie miejsca noclegowe w Łagowie, a dodatkowo panuje tu mniejszy tłok, swobodniejsza i bardziej kameralna atmosfera. Co więc sprawiło, że ta mała wioska stała się istną perłą Ziemi Lubuskiej, skoro znajduje się na niej znacznie więcej zabytkowych kompleksów historycznych i architektonicznych? Z pewnością duże znaczenie miało to, że w Łagowie wszystko się łączy: jest to więc i wielowiekowa historia (ze śladami kultury łużyckiej) i fantastyczne zabytki architektoniczne (liczne domy, bramy, kamienice, a także kościoły i zameczki). W grę wchodzą również walory geograficzne, ponieważ na terenie samej wsi leżą dwa niezależne jeziorka Łagowskie i Ciecz, a sama okolica jest silnie zalesiona.

Sama baza noclegowa tego miejsca (Łagów – szukaj na Meteorze) skupia się natomiast na kwaterach prywatnych oraz wielkich ośrodkach wypoczynkowych zlokalizowanych bezpośrednio w sąsiedztwie jezior. Wypoczynek odbywa się głównie w formie rekreacji wodnej (rowery wodne, kajaki, łódki), ale także w licznych gospodarstwach agroturystycznych. Łagów jest dobrze skomunikowany z głównymi drogami, dlatego turyści mogą również bez przeszkód wybrać się do sąsiednich miast. Rozwinięta baza rekreacyjna oferuje jednak szereg atrakcji, których nie trzeba szukać gdzie indziej. Łagów posiada boiska i obiekty sportowe, place zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu wodnego i plażowego. W okolicy działają także wypożyczalnie rowerów oraz stadnina koni (posiadają je również niektóre gospodarstwa). Łagów może poszczycić się również niewielkim amfiteatrem, gdzie w okresie letnim organizowane są ciekawe imprezy, w tym Lubuskie Lato Filmowe oraz Plenery Malarskie ZPAP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>