Interesujące zabytki Kalisza

W Wielkopolsce dominującą rolę w praktycznie każdej dziedzinie życia pełni Poznań wraz z całą aglomeracją. Trudno konkurować z zespołem miejskim, gdzie mieszka prawie milion ludzi. Jeśli ktoś może konkurować w województwie z Poznaniem, to jest to Kalisz – dawna siedziba województwa kaliskiego i jedno z najstarszych polskich miast.

Miasto coraz bardziej jest doceniane też przez turystów. Zobaczyć tu można wiele ciekawych, zabytkowych budynków, a na wyróżnienie zasługują zwłaszcza liczne kościoły prezentujące cały wachlarz stylów architektonicznych. Na przyjęcie dużej ilości turystów gotowa jest tutejsza baza noclegowa. Kalisz proponuje miejsca noclegowe w kilku większych obiektach hotelowych oraz niezliczonych prywatnych kwaterach, pokojach na wynajem i motelach. Po zwiedzaniu można też odpocząć w którejś z kaliskich restauracji lub kawiarni.

Warto zobaczyć chociaż kilka z kościołów, które znajdują się w mieście. Najczęściej turyści i wierni odwiedzają te największe i najstarsze, zlokalizowane w centrum. Ale dobrze jest się też wybrać np. na ulicę Częstochowską. Tu znajduje się kościół p.w. świętego Gotarda. Powstał on w roku 1910, na miejscu wcześniejszej świątyni, która stanęła tu prawdopodobnie już w XIII wieku. Przed II wojną światową przeszedł on gruntowny remont, który nadał mu niepowtarzalny wygląd. Elewacja składa się z ciemnobrązowego tła i białych elementów. Na osiedlu Dobro znajdował się niegdyś parafialny drewniany kościół. Został on zastąpiony pod koniec XIX wieku inną, murowaną świątynią. Kościół świętego Michała Archanioła reprezentuje styl anglo-gotycki, z charakterystyczną wysoką wieżą zegarową. Przy ulicy Stawiszyńskiej w Kaliszu znajduje się kościół rektoralny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to świątynia jednonawowa w stylu późnorenesansowym, wybudowana na przełomie XVI i XVII wieku. Pełni ona rolę sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, a to za sprawą obrazu, który znajduje się we wnętrzu. Warto tam zwrócić także uwagę na rokokową polichromię oraz liczne figury i ozdoby sprzed kilkuset lat. Warto się wybrać też na Zawodzie – tu znajduje się drewniany kościół świętego Wojciecha. Towarzyszy mu Rezerwat Archeologiczny, będący częścią Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Można tu oglądać oprócz wykopalisk także stare mapy, rysunki i fotografie. Dużą atrakcją są także makiety prezentujące główne zabytki Kalisza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>