Hel jako najatrakcyjniejsze miasto Półwyspu

Na Półwyspie Helskim znajdują się słynne miejscowości, jak Chałupy, Jastarnia, Jurata, no i oczywiście Hel. Razem oferują one turystom tysiące miejsc noclegowych. Półwysep Helski ma dostosowane pokoje do każdego typu gościa. Znajdą tu dla siebie coś Ci, którzy chcą wypocząć w luksusowym ośrodku wczasowym, jak i Ci, którym wystarczą małe pokoje gościnne. Zresztą, atrakcji w okolicach jest tyle, że starczy na całe dni zwiedzania, więc możemy wracać tam jedynie by spać. Baza noclegowa jest naprawdę dobrze rozwinięta.

Wycieczkę po Helu można zacząć od latarni morskiej. Jest to 40-metrowa konstrukcja z 1942 roku, której taras widokowy zapewnia nam piękne widoki na cały Półwysep. Widać stąd też wody Zatoki Gdańskiej. Po zejściu z latarni możemy się wybrać na plaże. Te na cyplu są wyjątkowe dla Polski – otaczają miasto z trzech stron. Dodatkowo są szerokie i piaszczyste, co pozwala nam na spokojny wypoczynek albo sportową aktywność. Będąc na Półwyspie nie sposób nie odwiedzić Fokarium w Helu. Jest to naukowa jednostka, należąca do Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Możemy tu zobaczyć foki szare, którymi opiekują się pracownicy jednostki. Młode ssaki, które się tu rodzą, wypuszczane są później do Bałtyku, gdzie przed laty zostały prawie całkowicie wytępione na skutek polowań. Fokarium jest atrakcją dla każdego, ale szczególną frajdę sprawi ono najmłodszym.

Przez turystów często odwiedzana jest także Ulica Wiejska, będąca głównym deptakiem w mieście. Stoją przy niej dawne domki rybackie, w których teraz mieszczą się sklepy i restauracje. Innym miejscem na spacery jest, otwarta w 2013 roku, promenada na Helu. Prowadzi ona brzegiem morza, a gdzieniegdzie wyposażona jest też w specjalne podesty. W Helu znajduje się też XV-wieczny kościół poewangelicki w stylu gotyckim. Jest to najstarszy obiekt w mieście, a obecnie w jego wnętrzach mieści się Muzeum Rybołówstwa. Oprócz wystaw we wnętrzach, oglądać tu można skansen z tradycyjnymi łodziami rybackimi. Działa tu także wieża widokowa, niższa o połowę od latarni morskiej, ale także oferująca ciekawą perspektywę miasta. Warto wybrać się też do helskiego portu, gdzie stacjonują łodzie rybackie i kutry. Możemy tu skorzystać także z oferty statków wycieczkowych oraz wodolotów. Te ostatnie zabiorą nas m. in. do Trójmiasta. Obecny port powstał w latach 30. ubiegłego wieku na miejscu dawnego, drewnianego pruskiego portu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>