Dla kogo wakacje w Polańczyku?

Polańczyk jest to wieś położona na południu Polski w województwie podkarpackim, posiadająca 850 mieszkańców i leżąca nad sztucznym zbiornikiem wodnym, Jeziorem Solińskim. Polańczyk ma dosyć barwną historię sięgającą już końca XVI wieku, kiedy miał on inną nazwę, był również powodem sporów sądowych w I Rzeczpospolitej. Miejsce to jest od roku 1999 uzdrowiskiem posiadającym ogromną bazę noclegową, gastronomiczną, mającą do zaoferowania turystom przepiękne tereny zielone, lasy sporych rozmiarów, Jezioro Solińskie jak i możliwości żeglugowe.

Historia Polańczyka jako uzdrowiska zaczyna się na dobrą sprawę na początku XX wieku w latach 20-tych kiedy to prof. Karol Pomianowski z Politechniki Warszawskiej pracował nad hydroenergetycznym zagospodarowaniem Sanu planując przy tym Zalew Soliński. Akwen został stworzony w latach 50-tych. Nad jego brzegami powstały pensjonaty i domki (sprawdź na meteorze) na wynajem, przeznaczone dla turystów przyjeżdżających głównie dla samych walorów krajobrazowych, a nie zdrowotnych. Obiekt był postrzegany jako uzdrowisko już od roku 1974, natomiast w roku 1999 został oficjalnie uznany za miejscowość kuracyjną.

Obecnie Polańczyk posiada ogromną bazę noclegową mogąc zapewnić miejsca dla 1200 kuracjuszy jednocześnie i tym samym jest tam jeden z najtańszych noclegów w naszym kraju, co nie przekłada się na ich standard. Ceny za dobę w tym miejscu wynoszą od 18 zł do 50 w najbardziej luksusowym pensjonacie. Piękno Polańczyka każdego roku sprawia, że przybywają tam tysiące turystów dając pracę ludziom w tej wsi, która liczy 850 osób. Oprócz dobrej jakości noclegów, okolica jest sławna z pysznego jedzenia, czyli całej szeroko pojętej bazy gastronomicznej, co nie często łączy się z wypoczynkiem nad wodą. Ośrodek można pochwalić również za posiadanie własnych odwiertów z wodą mineralną i choć są one jeszcze nie używane, w przyszłości mogą być bardzo dużym impulsem do odwiedzenia tej miejscowości przez turystów, a szczególnie osoby gustujące w tych wodach. W Polańczyku leczy się głównie choroby układu oddechowego, moczowego jak i choroby kobiece, co sprawia że głównie jest on odwiedzany przez kobiety, jak i palaczy mający problemy z płucami. Jeżeli jesteśmy zmęczeni życiem miejskim i chcielibyśmy odpocząć od miejskiego zgiełku przyjechanie do Polańczyka jest idealną decyzją.

Jedna myśl na temat “Dla kogo wakacje w Polańczyku?”

  1. Chcę wysłać babcię do jednego z sanatoriów w Polańczyku. Skoro przyjeżdża tam tak wielu kuracjuszy, to mam nadzieję, że babcia pozna ciekawych znajomych, bo ostatnio bardzo doskwiera jej samotność :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>