Ciekawostki historyczno-geograficzne w Rucianem-Nidzie

Ruciane-Nida to typowa mazurska miejscowość, jednak znajduje się tu wiele na prawdę ciekawych miejsc i atrakcji wartych zobaczenia. Chyba najbardziej wyjątkową i niespotykaną jest niewielka osada nad jeziorem Bełdany, która przyciąga na prawdę sporą liczbę turystów. Wiąże się ona z historią tego miejsca, gdyż już od V wieku istniały tu plemiona Galindów, które zamieszkiwały te ziemie. Plemię to żyło tu aż do XIII wieku. Dopiero jednak niedawno odnaleziono dowody na ich istnienie i legendy, dzięki którym można było wiernie zrekonstruować ich osadę. Dzisiaj możemy w tej osadzie obejrzeć Bursztynową Komnatę, która upamiętnia bursztynowy szlak, który przebiegał tu dawnymi czasy, skansen Galindów a przede wszystkim wiele narzędzi i przyrządów, które używano w tej osadzie.

Jak wiadomo, szczególne miejsce w twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zajmowały właśnie mazury. To o nich pisał mnóstwo swoich wierszy i innych prac. Na tą cześć wybudowano tu jego muzeum, które ma odwzorowywać jego pracownię w Warszawie. Znajdziemy tutaj wiele jego rękopisów, pamiątek po nim, wierszy i wiele innych ciekawych pamiątek. Dodatkowo w wakacyjne wieczory organizowane są tutaj wieczorki literackie przy twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nie bez powodu jest to miejsce nazywane kulturalną stolicą mazur. Co ciekawe można tutaj wejść zarówno od strony lądowej, ale i do muzeum Gałczyńskiego pływa wiele rejsów, więc można połączyć obie atrakcje, gdyż jest to na prawdę świetny pomysł.

Jeśli kochamy jazdę konną to na pewno znakomicie będziemy wspominać wakacje w siodle. Są tutaj ośrodki jeździeckie dla młodzieży oferujące tego typu wakacje. Mazury to przepiękny region i jazda konna po pięknych mazurskich trasach będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem. Najpopularniejsza stajnia znajduje się w pobliskich Pieckach i corocznie gromadzi tutaj mnóstwo młodzieży. Jest to chyba jeden z najpiękniejszych regionów na spędzenie wakacji w siodle. Baza noclegowa jest również znakomicie rozwinięta – właśnie za sprawą tego typu obozów jeździeckich i innych tego typu ośrodków, ale również znajdziemy dla siebie wiele hoteli, pensjonatów i innych ośrodków wypoczynkowych. O noclegi na wczasy tutaj nie ma się co martwić, jest ogromny wybór a wszędzie jest blisko tak więc Ruciane-Nida to idealne miejsce na spędzenie wakacji na mazurach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>