Lesko – zabytki i bieszczadzkie atrakcje

Lesko to jedna z największych miejscowości w Bieszczadach. Pierwsze wzmianki o takiej osadzie pochodzą z 1436 roku. Około 1470 roku Lesko otrzymało prawa miejskie. Obecnie miasto zamieszkiwane jest przez ponad 5800 osób i stanowi ważny ośrodek turystyczny z obszernym zapleczem noclegowym.

Turystów przyciągają tutaj między innymi liczne zabytki. Podczas wizyty w Lesku warto wybrać się na rynek na Placu Konstytucji 3 Maja, przy którym można podziwiać kamieniczki pochodzące z XVII-XX wieku. Znajduje się tutaj także ratusz wybudowany w 1896 roku. Jest to piętrowy budynek z wieżą zegarową i z herbem Leska nad wejściem.

Kolejnym zabytkiem w Lesku jest Zamek Kmitów, który wzniesiono na wysokim brzegu Sanu. Inicjatorem budowy był wielki marszałek koronny i wojewoda krakowski – Piotr Kmita. Aktualnie budynek pełni funkcję ośrodka wypoczynkowego.

W Lesku nie brakuje również zabytków o charakterze sakralnym. Jednym z nich jest kościół Nawiedzenia NMP. To świątynia pochodząca z XVI wieku. Obok niej znajduje się barokowa dzwonnica, którą wybudowano w latach 1725-65.

W Lesku mieszkało dawniej wielu wyznawców judaizmu, którzy pozostawili po sobie synagogę wybudowaną na przełomie XVI i XVII wieku. Świątynia została wprawdzie zniszczona podczas II wojny światowej, ale odbudowano ją w latach 1960-63. Aktualnie znajduje się tutaj galeria sztuki. W mieście można obejrzeć także stary cmentarzy żydowski, który jest największym i najlepiej zachowanym kirkutem w Bieszczadach. Jest tu około 2000 macew, a najstarsza z nich pochodzi z 1548 roku.

O wielokulturowości dawnego Leska świadczy fakt, że znajduje się tutaj również dawna świątynia ormiańska, usytuowana na wspomnianym już Placu Konstytucji 3 Maja. Ciekawym zabytkiem jest także tajemniczy kurhan w pobliżu mostu nad Sanem.

Osoby korzystające z noclegów w Bieszczadach mają możliwość skorzystania także z innych atrakcji dostępnych w Lesku. Można na przykład wybrać się do Rezerwatu Góra Sobień. Miejsce zostało objęte ochroną ze względu na cenną faunę i florę. Znajdują się tutaj także ruiny zamku warownego oraz platforma, z której można podziwiać piękną dolinę Sanu. Lesko to tylko jedno z fascynujących miast na terenie Bieszczadów. Wizytę tutaj można polecić nie tylko wielbicielom górskich wędrówek, ponieważ w Lesku i innych bieszczadzkich miejscowościach nie można się nudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>