Atrakcje Siedlec – ratusz i muzeum

Na malowniczych równinach Mazowsza leżą niezliczone miasteczka i wioski, z których wiele może poszczycić się ciekawą historią i obecnością paru zabytkowych budowli. Wypady po okolicznych miejscowościach to świetny pomysł na spędzenie urlopu dla mieszkańców regionu. Również turyści z innych stron kraju mogą poświęcić się zwiedzaniu, gdyż czeka tam na nich niezła baza noclegowa. Do najciekawszych grodów mazowieckich zaliczają się między innymi Siedlce, niewielka miejscowość z południowego Podlasia. Zwiedzający zobaczą tu sporo ciekawych, klasycystycznych budowli, które stanowią prawdziwe perełki architektoniczne dla koneserów sztuki. Podobnie jak w większości europejskich miast, także i tu podstawową rolę odgrywał kościół i ratusz miejski, a dopiero wokół nich rozrastały się przedmieścia. Tutejszy ratusz został zaprojektowany przez Stanisława Zawadzkiego, czyli tego samego architekta, który wpłynął na kształt pobliskiego pałacu Ogińskich. Dzięki temu budowla szczyci się podobnym, barokowo – klasycystycznym stylem wykończenia. Ten urokliwy, kremowy gmach z daleka rzuca się w oczy, dzięki nietypowej wieży, na której działa parę zegarów, a na jej szczycie wznosi się ośmiokątna wieżyczka, zakończona posągiem Atlasa, który na barkach trzyma kulę ziemską. W czasie zawieruchy wojennej budynek zniszczono, ale potem dosyć szybko ratusz został odbudowany. Obok gmachu znajduje się biblioteka miejska oraz sympatyczna ławeczka z figurą Żeromskiego.

Obecnie ratusz nie pełni już funkcji municypalnych, natomiast funkcjonuje tu jeden z oddziałów muzeum ziemi podlaskiej. Na miejscu zgromadzono pokaźne zbiory etnograficzne, numizmatyczne oraz artystyczne, poświęcone kulturze, historii i sztuce regionalnej. Zwiedzający mogą zobaczyć tu eksponaty związane z pracą rzemieślników, życiem kulturalnym miasta, działalnością twórców ludowych, oraz życiem włościan. Ciekawostkę stanowi tzw. Złoty Salon, w którym zgromadzono typowe meble i ozdoby klasycystyczne, które występowały we wnętrzach pałacowych. Siedlce proponują komfortowe noclegi, a na gości czeka tu sporo atrakcji turystycznych. W mieście tym największą ciekawostką okaże się zapewne budynek starego ratusza, w którym obecnie funkcjonuje muzeum regionalne. Wewnątrz zwiedzający będą mogli zapoznać się bliżej z klasycystyczną sztuką, typową dla tego miasteczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>